ponedjeljak, 25. studenoga 2019.

IZLET U RIM 30.10. – 3.11. 2019. GODINE

           Izlet u Rim je rezultat zamisli i odabira Ane i mene da uživo vidimo i upoznamo ovaj grad i njegovu kulturnu baštinu, zatim današnji izgled, kao i temeljne značajke koje plijene pažnju svakog posjetitelja i znatiželjnika.
            Vrijeme putovanja je odabrano sasvim slučajno, jer sam ja našem Zoranu, na kavi kod Pepija u Kutini, iznio zamisao o izletu, a on je odmah na internetu pronašao Turističku agenciju GLOBAL TRAVEL  iz Zagreba, koja je u navedenom terminu, vrlo povoljno nudila grad RIM kao turističku destinaciju. Dakle, odluka o datumu izletu u Rim, za Anu i mene donesena je na kavi i odmah je u spomenutoj agenciji obavljena rezervacija.
            Nakon izvršene rezervacije, vratili smo se kući i obavijestili Anu, koja je bila zadovoljna i izborom Rima, kao i vremenom putovanja. Dalje je sve teklo po protokolu Agencije GLOBAL TRAVEL iz Zagreba.
            Izlet u Rim u trajanju od četiri dana i tekao je slijedećim redom i sadržajem.

            Prvi dan, Dolazak u Zagreb našim autom kud Zorana, zatim zajednička kava u Kavani u Zapruđu, a Zoran nas odvozi na Autobusni kolodvor gdje smo se oko 21 sat ukrcali u autobus Agencije i krenuli  na put za Rim.
             Put za Rim tekao je kako slijedi:  Zagreb – Karlovac – Rijeka – Rim, naravno sa odmorima na svakih 200-tinjak kilometara. Ovi odmori su služili kao kratke stanke radi konzumacije napitaka, kao i fizioloških potreba putnika. Slika 1 prikazuje takav jedan odmor nadomak grada Rima.


  
                                                                    Slika 1

        Put do Rima je iskorišten od strane izvrsnog turističkog vodiča Borisa Šušnjara za upoznavanje grada, sa njegovom povijesti, značajkama i sa destinacijama koje se planiraju posjetiti, pa zapisujem i ovdje ponešto od toga.

         O Rimu
         Grad Rim je među najstarijim gradovima svijeta i posjećuje ga najveći broj turista iz svih zemalja. Rim je zaista postala poželjna destinacija koju je vrijedni vidjeti i doživjeti.
          Rim (tal. Roma) je glavni grad Italije i regije Lacij-e koja je jedna od najnapučenijih općina u zemlji i ima preko 2,7 mil. Stanovnika.
           Prema mitu, grad Rim je nastao ujedinjenjem sedam naselja na brežuljcima (Palatino, Aventino, Campidoplio, Quirinale,Viminale, Esquilino i Celio) koji ga i danas čine gradom, kao i drugi mit po kome su Rim utemeljila dva brata  Romul i Rem koje je dojila vučica, ali na način da je Romul ubio Rema, pa onda nazvao grad Rim po imenu brata Rema .
            Po predaji grad je osnovan 21 travnja 753. godine pr. Krista. Danas je Rim dirljiv spomenik naše civilizacije, a prema slavnom Thomasu Harduyu, taj grad ostati će u „središtu vremena“. Niti jedan grad u svijetu nema sudbinu vječnog grada, koji je utemeljen prije 2700 godina i postao je „Caputmundi“ -središte svijeta, pa otuda i izreka „ Svi putovi vode u Rim“.
           Slobodno se može reći da nije bez razloga izreka „Vidjeti Rim i umrijeti u Rimu“. Ne vidjeti Rim i Vatikan, bar u kratkom vremenu, bio bi smrtni grijeh, jer sav taj sjaj i bogatstvo, vrijedno je vidjeti, upoznati i uživati.
           2. dan, dolaskom u područje grada Rima ukazala se je panoramska slika, kao što je prikazana na slici 2





Slika 2

      Destinacija koju smo posjetili drugog dana i sa njima se upoznali, bile su:
             a/ Rimske katakombe,
             Rimske Katakombe predstavljaju podzemne ostatke kršćanskog groblja, kao i  drugih podzemnih prostora u kojima su rano kršćani upražnjavali i širili svoju kršćansku vjeru koja je tada u Rimu i u Rimskom carstvu bila zabranjena, pa tako je isto bilo zabranjeno i pokapanje rano kršćana u postojećim građanskim grobljima,
             Grobovi u katakombama su bili isklesani u stijenama kao niše u više podzemnih razina koje su povezane horizontalnim i vertikalnim hodnicima. Niše su  vidljive u različitim veličinama što je ovisilo o tome dali se radi o umrlim odraslim ili se radi o djeci. Osim pojedinačnih niša, tu su bile i obiteljske grobnice sa sarkofazima i nadgrobnim pločama.
             Danas su i te kako očuvani i vidljivi svi ti ostaci grobišta, kao i grčka ikonografija koju su kršćani u Rimu koristili. Tako na pr. krug je označavao nebo, sidro je značilo spas,  palma je značila mučeništvo, golubica znači Duh sveti … itd.
             Katakombe su bile i oslikavane freskama i drugim crtežima (Krist, Majka Božja …). Dužina hodnika u Katakombama se mjere u desetinama, a i u stotinama kilometara od kojih je veliki broj otkopan i dostupan posjetiteljima
             Za najvećeg progonitelja kršćana u Rimu i u Rimskom carstvu smatra ce Car Neron i njegova svita, a Car Konstantin se smatra važnim za ukidanje progona kršćana i njihove kršćanske vjere. Ovom prilikom  je važno spomenuti i činjenicu da je i njegova majka Jelena Križarica bila kršćanka.
              Sa Milanskim Ediktom objavljenom u veljači 313-te godine, kršćani su u cijelosti prestali biti proganjani Impresivno je bilo sve to vidjeti, čuti i doživjeti. Slika 3 prikazuje detalje ispred i unutar Katakombi.



             

                                                                 Slika 3

                     Za Katakombe se kaže da su to gradovi mrtvih, koji i dalje žive u podzemlju             vječitog grada, a u Katakombama su našli svoje počivalište čak 16 Papa.               
                     b/ Bazilika Svetog Pavla,
               Bazilika sv. Pavla je jedna od četiri Bazilike u Rimu i koja se nalaze izvan zidina Vatikana. ( Bazilika sv. Pavla, Bazilika sv. Spasitelja i sv. Ivana krstitelja, Bazilika sv. Ivana Evanđeliste  i Bazilika sv. Marije velike). Ova je Bazilika posebnim ugovorom proglašena kao exteritorijalno vlasništvo Svete stolice.
                Izgradnja Bazilike je započeta za vrijeme Cara Konstantina u vremenu 3. na 4. stoljeće i to na mjestu povijesnog groba Sv Pavla. Ispred  bazilike je izgrađen grandiozan trijem koga obrubljuje 150 stupova građenih u  stilu starokršćanskih bazilika, a u središtu je skulptura sv. Pavla sa izvučenim mačem.
                 Prema legendi sv. Pavle (jedan od Kristovih apostola) je došao u Rim 61.godine nove ere, a između 65 i 67.god. rimsko ga je sud osudio na smrt  zbog toga što je on bio kršćanin. Presuda je bila izvršena na mjestu udaljenom svega 3 km., gdje je on i sahranjen.
                  U crkvi ispod papinskog oltara nalazi se mramorna ploča sa uklesanim imenom PAOLO APOSTOLO MART. Slika 4 prikazuje detalje bazilike.





Slika 4
                                                                        

 Nakon rimskih Katakombi i Bazilike sv. Pavla, uslijedio je odlazak u HOTEL ROMA ….., smještaj i kratki odmor. Slika 5 prikazuje Hotel i sobu u koju smo se Ana i ja smjestili.





                                                          Slika 5

               Nakon smještaja i odmora u HOTELU  ROMA , krenuli smo u daljnji obilazak gradskih znamenitosti, koristeći gradsko javni prijevoz, metro, tramvaj i autobus, naravno i pješice.
            c/ Pantheon
            Pnatheon ili Hram svih Bogova je rimski Hram koji je sagrađen tijekom vladavine cara Hadrijana na čiji je obrub dodan natpis koji je izvorno pripadao tome Hramu. Pantheon je u Rimu najbolje očuvan spomenik antičkog Rima, a izgrađen je oko 126 godine n.e.
             Za ovaj Hram se kaže da je to Hram svih Bogova, kako u prošlosti, tako i u sadašnjosti i budućnosti. Hram ima kružnu strukturu i trijem čiji krov drži 16 korintskih stupova. Kupola Hrama  je jedna od najvećih na svijetu. Na vrhu kupole se nalazi otvor promjera 9 metara, koji omogućava  „komuniciranje“  sa Božanstvima, kao i za astronomska osmatranja. Slika 6 prikazuje rimski Pantheon





Slika 6

              d/ Fontana di Trevi,
               Fontana di Trevi nalazi se u okrugu Trevi u Rimu, njena visina je 26,3 metra i širina je 49,15 metara i to je najveća fontana u Rimu. Fontana je izgrađena u 18.stoljeću po narudžbi Pape Klementa XII. (na tom mjestu je postojala jedna fontana još u 15.stoljeću).
               Ova fontana predstavlja i kraj akvadukta „Aqua Virgine“ koji vodu doprema sa 20-tak kilometara udaljenog izvora.  U sred fontane nalazi se skulptura Neptuna, vladara mora, koji upravlja kočijom sa dva morska konja. Sa bočne strane se nalaze Tritoni – Neptunovi sinovi.
               Kod te fontane je običaj da se u nju ubacuju metalni novčići, što znači da će  se svatko tko ubaci novčić i fontanu, ponovo se vratiti u Rim. (Ana i ja smo to isto uradili i ubacivanje novčića obavili preko glave sto je još značajnije).
                ( Iz Fontane Trevi godišnje se izvadi novčića u vrijednosti 1,5 mil. Eura)
                 Slika 7 prikazuje detalje Fontane di Trevi .





Slika 7

                   e/ Piazza di Spagna  (Španjolski trg),
                 Španjolski trg se nalazi u samom središtu Rima i jedan je od najpopularnijih mjesta za sastanke u gradu. Ovaj trg  je i polazišno mjesto Španjolskih stuba koje od trga vode do crkve Trinita dei Mounti, kao i do ekskluzivne trgovačke ulice Via dei Candotti.
                Čitav ovaj prostor trga do 17.stoljeća  se je zvao Francuski trg, ali kada se na tu lokaciju premjestila Španjolska ambasada pri Svetoj Stolici, ova lokacija je promjenila ime u Piazza di Spagna. Slika 8 prikazuje detalj Španjolskog trga sa Fontanom Baraccacia koja je napravljena u znak sjećanja na poplavu  r. Tiber krajem 16.stoljeća, kada je na tom mjestu ostao nasukani brod.
                 




Slika 8


                  f/ Španjolske stube,
                  Kako je to već i spomenuto, Španjolske stube povezuju Piazzu di Spagna sa crkvom i Trinita dei Mounti, kao i sa prostorom iza te crkve. Izgradnju stuba naručio je francuski diplomat Etienne Gueffer, tražeći 1723.godine da se poveže spomenuti trg i crkva, koja je bila francusko vlasništvo.
                  Stube je dizajnirao Francesco de Santis 1723.godine i francuzi su to i izgradili. Ispred crkve je obelisk Bezgrešnom začeću koji je nastao kao kompromis između Papinske države i Francuske.
                  Postoje 137 stuba, a posebno su lijepe u proljeće kada su prepune cvijeća i ljudi.  Slika 9 prikazuje detalje  Španjolskih stuba i crkve na vrhu stuba.





Slika 9


                  Nakon razgledavanja Piazza di Spagna (Španjolskih stuba), uslijedio je obilazak i upoznavanje sa detaljima  sa Piazza del Popolo (Narodnim trgom).
                 
                  g/ Piazza del Popolo,
                  Piazza del Popolo (u prijevodu znači Narodni trg)  u Rimu je smješten u samom centru grada i eliptičkog je oblika. Ovaj se je trg počeo formirati još u antičkom vremenu (Postoji teorija da se je taj trg ranije zvao Trg Topola,  jer riječ populus znači topola).  Trg okružuju tri crkve, od kojih su dvije bazilike (Santa Marija in Montesanto i Santa Maria Miracoli, kao i Sanda Maria del Popolo).
                  U sredini trga nalazi se egipatski obelisk, koji je dopremljen iz Egipta, a dopremio ga je prvi imperator Rima Oktavijan August u 10-toj godini n.e. Tri strane ovog obeliska su izrezbarene tijekom vladavine Setija I. (Egipatski faraon koji je vladao od 1290 – 1270 g.p.n.e.), dok je četvrta strana isklesana za vrijeme Ramzesa II., Setijevog nasljednika. Ovaj obelisk je prvotno bio postavljen u Circus Maksimusu u Rimu kao simbol pobjede u Egiptu.
                  Egipatski obelisk na gradskom trgu je visok 23 metra, dok je čitav spomenik sa postoljem visok 36 metara. Ovaj trg je poznat i po time što su se prvotno na njemu odvijala smaknuća, a posljednje smaknuće se desilo 1826.godine.
                   Trg obuhvaća površinu od 16000 kvadratnih metara i na njega može stati 65 000 ljudi. Slika 10 prikazuje spomenute detalje u svezi sa tim trgom.
                  Nakon obilaska i upoznavanje spomenutih detalja na Gradskom trgu, otišli smo na zajedničku večeru na kojoj smo konzumirali talijanske specijalitete kao što su: Lazanje, Saltin boca  i Pana cota. Nakon ove večere smo otišli u Hotel na spavanje.


               

Slika 10

3. dan, nakon doručka krenuli smo u obilazak planiranih destinacija koristeći sredstva javnog gradskog prijevoza (metro, tramvaj, autobus), ali i pješice kako je to opisano u daljnjem tekstu.

                  a/ Vatikan, Trg Sv. Petra i Baziliku Sv. Petra
                  Vatikan ili Vatikanski grad najmanja je država svijeta i okružena je gradom Rimom u Italiji. Površina ove najmanje države je  0,44 km2 sa oko1000 stanovnika i u obje je ove kategorije je najmanja država svijeta. Vatikan je pod upravom Svete stolice i crkveno je središte Rimokatoličke crkve. Poglavar država je Papa.
                  Trg sv. Petra (Piazza San Pietro), kao i Bazilika sv. Petra koja se nalazi na ovom trgu su dominantni objekti Vatikana kao države. Trg sv. Petra je projektirao i gradio Gian Lorenzo od 1656 – 1667 godine, a pod nadzorom Pape Aleksandra VII. Trg  je ovalnog oblika sa četverostrukom kolonadom sa strane. Kolonada ima dvojnu funkciju i omeđuje trg i propušta ulaz u njega, kao i i izlaz ,tako da je postignuta ravnoteža zatvorenosti i otvorenosti prostora.
                  Kolonade su sastavljene od 284 dorska stupa poredanih u četiri reda, a na kolonadama se nalazi 140 statua svetaca. Nasred trga nalazi se egipatski obelisk koji potječe iz 13.stoljeća p. K.. U Rim ga je dopremio  “Ludi“  Car Kaligula u 1.stoljeću, a na ovo sadašnje mjesto je premješten u 16.stoljeću, za vrijeme Pape Siksta V. Tu se nalaze i fontane, kao i sama Bazilika sv. Petra. Slika 11 prikazuje detalje Trga Sv. Petra.





Slika 11

                  b/ Bazilika Sv. Petra u Vatikanu je podignuta iznad groba sv. Petra, kako bi ona bila i njegov veličanstven spomenik. Bazilika je izgrađena u renesansnom stilu od 1506 – 1626.godine. U bazilici se nalazi neprocjenjivo blago, kao na primjer Michelangelova Pieta i Berninijev barokni baldahin, te brončani kip sv. Petra, čija je desna noga izlizana od dodira i poljubaca brojni hodočasnika, koji pri tome zažele i poneku svoju želju.
                  Kupola ove bazilike izdiže se iznad glavnog oltara oko 120 m u vis. Na krov crkve može se popeti stepenicama i liftom, a sa kupole se pruža pogled, kako u unutrašnjost crkve, tako i na panoramu Rima. Bazilika sv. Petra nije Katedrala, budući da u njoj ne stoluje Biskup, nego je njezin službeni naziv Papinska bazilika sv. Petra u Vatikanu i to je najistaknutija građevina u Vatikanu. Slika 12 prikazuje detalja Papinske bazilike i iz vana i iznutra.





Slika 12

                        c/ Tvrđava i most sv. Anđela u Rimu, Tvrđava (tal, Castel sant Angelo) je Mauzolej cara Hadrijana koja je sagrađena po njegovoj narudžbi kao i njegova grobnica, kako za njega, tako i za njegovu obitelj. Anđeoska tvrđava sagrađena je na mjestu Domicijanovih  vrtova i cilindričnog je oblika. Sagrađena je u vremenu 135 – 139.godine i prvotno je bila obložena mramornim pločama. Vrh tvrđave je krasila pozlaćena kočija kojom upravlja sam car Hadrijan, prerušen u Boga Sunca Apolona.
                   Sadašnje ime je ustanovljeno 590.godine, pošto se Grguru Velikom, dok je predvodio procesiju u Rimu, moleći se za zaustavljanje kuge, ukazao anđeo kako uvlači mač u korice, što je bio znak koji simbolizira kraj ove pošasti. Sada se na vrhu tvrđave nalazi spomenik  anđelu. Tvrđava je sada muzej sa eksponatima iz prijašnjih vremena.
                  Most Anđela je kao i tvrđavu dao sagraditi Car Hadrijan, a po njemu se najprije zvao Most cara Hadrijana. Most je izgrađen 136.godine i poznat je po tome jer su na njemu postavljene brojne figure anđela, kao i svetaca (sv Petra i Pavla). Slika 13 prikazuje Tvrđavu i most.





                                                                       Slika 13

                  d/ Piazza Navona (Trg Navona u Rimu, To je barokni trg koga je dizajnirao Bernini, tako da je zadržao oblik starorimskog hipodroma koji se je nalazio na tom mjestu. Tu se nalazio i Domicijanov stadion izgrađen 85.godine od strane Cara Domicijana. Ovaj  stadion je restauriran od strane Cara Aleksandra (222 – 235.god.)
                  Piazza Navona je današnji oblik dobila zbog Pape Inocenta. Trg je i galerija lijepih struktura i arhitektonskih kreacija. Tu je i Fontana dei Quattro  Fiumi iz 1651.godine Tijekom svoje duge povijesti to je bilo i mjesto gdje su se održavale kazališne i druge predstave i zabave.
                  Najvažniji spomenici na Piazza Navona su: Lanceloti iz 1752.godine, Ploča Braschi s kraja 18.stoljeća i dr. Slika 14 prikazuje detalje sa tog trga.





                                                                 Slika 14 

                  e/ Ostala razgledavanja važnih destinacija,
                  -Trg Venezije i Vittoriano,  trg  je dosta velik i značajan, smješten je u samom centru Rima, ispod Kapitela i nedaleko Trajanovog foruma. Najveći objekt na trgu je Vittoriano – spomenik posvećen Vittoriu Emanuelu II., prvom kralju Kraljevine Italije. Vittoriano zovu Oltar domovine (Altare della Patria).
                  -Kapitel, to je stup kao konstrukcijski element u arhitekturi i nosač kružnog oblika. Gornju dio stupa je ukrašen raznim motivima i zove se kapitel.
                  -Forum Romanium, je stari trg koji je bio središte gospodarskog, kulturnog i religioznog  života drevnog Rima. Pod Forumom se podrazumijevaju i sve zgrade, spomenici, i drevni ostaci, te ruševine. Na mjestu tog Foruma, prvotno je bila močvara pored brežuljka Palatium. Sada se tu vidi bogatstvo ostataka antičkog Rima.
                  -Bazilika sv. Petra u okovima je sada katolička crkva u Rimu poznata po Michelangelovoj statui Mojsija i dijelu groba Pape Julija. Crkva je sagrađena između 432 – 440.godine i tu je smještena relikvija okova, kojima je bio okovan sv. Petar u Jeruzalem
                  -Koloseum je najveći na svijetu amfiteatar, koji je mogao primiti i do 80 tisuća ljudi. Izgrađen je između 70-te i 80-te godine n.e.  u Koloseumu su se odvijale različite aktivnosti i spektakli sa gladijatorima, životinjama. Slika 15 prikazuje navedene detalje.
                  Nakon toga smo otišli na večeru u restoran koji se nalazio u ekskluzivnom djelu Rima, gdje smo posluženi  specijalitetima od tjestenine, a zatim u Hotel na odmor.
                 




Slika 15

                  4. Dan, odmah nakon doručka smo napustili Hotel i krenuli na posljednju planiranu destinaciju, to je simpatični gradić Orvieto, gdje smo se upoznali sa povijesti i znamenitostima grada. Orvieto je od Rima udaljen oko 130 km i smješten je na vrhu vulkanske  stijene, a podsjeća na naš grad Motovun.
                  Orvieto krije mnoge tajne koje se odnose na mistične podzemne tunele kao i nadzemne ostatke, koje je UNESCO stavio na popis svjetske baštine, jer se tu nalaze i ruševine Etruščanskog razdoblja.
                  Grad krasi  lijepe Katedrala Marijina Uznesenja, a zove se Katedrala Santa Marija Assuanta i jedna je od najljepših u čitavoj Italiji Izgradnja ove katedrale je započeta 1290.godine u romantičnom stilu. Na Katedrali je ostavilo svoje tragove 33 arhitekta, 152 kipara, 68 slikara i 90 umjetnika zaduženih za mozaike.
                  Izgradnja je trebala trajati 30 godina, a trajala je 300, jer je dovršena 1580.godine. slika 16 prikazuje detalje grada u Katedrale.





                                                                 Slika 16

                   Nakon toga smo krenuli put prema kućama. U Zagreb smo stigli u kasnim satima, a zatim sa našim autom koji je ostao kod Zorana, vratili smo se kući u Kutinu.
      Tako je završilo naše fantastično turističko putovanje u VJEČITI GRAD!!

Nema komentara:

Objavi komentar